Sırt Ağrısı Neden Olur? Sarkan Karın Estetiği

Sırt ağrılarınız başladı ve kime sorduysanız sebebinin ne olduğunu öğrenemediniz mi? Bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Fazla kilolarınız sırt ağrısına sebep olabilir. Yapılan araştırmalar göre sırt ağrısı çeken hastaların yüzde yirmisi fazla kilolardan şikayetçi. Güneydoğu Omurga Enstitüsündeki omurga doktorları için kilo alımı tek bir anlama geliyor: sırt ağrısı. Eklenen ağırlık, hastalarda sırt ağrısına neden olabilmektedir. Özellikle karnınızdaki fazla kilo sırt kaslarınızı ve bağlarınızı gererek sırt ağrısına neden olur. Sırt ağrısı için doktorların önerdiği ilk çözümlerden biri kilo vermektir.

Kilo Alımından Kaynaklanan Omurga Sorunları

Doğru duruşla göğsünüz dışarıda ve çeneniz yukarıda olacak şekilde dik durursunuz. Mideniz sıkışır ve belinizin alt kısmının görme eğrisi kalçalarınızı düz tutar. Ancak fazladan ağırlık taşıyorsanız, vücudunuzun her bölgesi ağırlaşır. Bu nedenle tam anlamıyla o ağırlığın yükünü yani karnınızdaki şişliği omurganız taşıyor olmasıdır.

Sırt Ağrısı Neden Olur? Sarkan Karın Estetiği
Sırt Ağrısı Neden Olur? Sarkan Karın Estetiği

Kilo aldığınızda üst omurganız düzgün bir şekilde düzelemez. Zamanla, doğal olmayan bir eğrilik oluşabilir, böylece boynunuz daima öne doğru bükülür ve başınız omuzlarınız arasında dik olmak yerine göğsünüzün üzerine eğilir. Aşamalı olarak gerçekleştiğinden, omurilik doktorunuz size röntgeninizi gösterene kadar bu durumu fark etmeyebilirsiniz.

Sırt ağrısına yol açabilecek sorunlardan biri de belinizde meydana gelir. Karnınızdaki kilo alımı, pelvisinizi öne doğru eğilmeye zorlar. Ağırlığınızı taşımaya çalışarak çok büyük bir baskı altına girersiniz. Pelvisiniz öne doğru çekildiği için, sırtınızın alt kısmı da öne doğru kıvrılır. Normal bir beldeki zarif kemer daha yuvarlak hale gelir ve bu da sinirlere daha fazla baskı yaparak sırt ağrısına neden olur.

Sırt Ağrısı Sonuçları

Normal bir sırt, pelvisinizden ve sırtınızdan yukarı doğru yükselir, hayati organlarınızı sarar, tekrar boynunuza doğru kıvrılır ve omuzlarınızın arasında başınıza kadar uzanır. Uzun yıllar ağrısız destek sağlayacak şekilde dengelenmiş ve yapılandırılmıştır.

Kilo alımı nedeniyle sırtınız normal hizasından çekildiğinde, kaslarınız, bağlarınız ve kemikleriniz ağırlığı taşımak için daha da fazla çalışmak zorunda kalır. Yani tasarlandıkları konumdan çıkma mecburiyetinde kalır. Bir beyzbol eldiveninin parmaklarını geriye doğru bükmeye benzer. Elinizi hâlâ eldivenin içine sokabilirsiniz ve onu yine de yakalayabilirsiniz, ancak tasarlandığı şeklin dışına çıkmıştır.

Sonuç olarak, omurganızdan çıkan sinirler daralır veya bir disk şişer veya fıtıklaşır ve sırt ağrısı yaşarsınız. Bunların hepsi bir anda gerçekleşmeyebilir, ancak aşırı kiloluysanız, eninde sonunda olacaktır.

Kilo Alımıyla Başa Çıkmak

Obez veya aşırı kilolu olmaktan kaynaklanan bir dizi sağlık komplikasyonu vardır. Sırt ağrısı, yan etkilerden yalnızca biridir. Diyabet sizi öldürebilen bir hastalıktır. Kalp sorunları kalbinizin vucudun büyümesi ile çok daha fazla çalışmak zorun olduğu için ortaya çıkar. Sırt ağrısı, daha da kötü komplikasyonlara yol açabilecek bir sorun belirtisidir.

Aşırı kiloluysanız ve sırt ağrınız varsa, Güneydoğu Omurga Enstitüsü’ndekiler gibi omurga doktorlarından kontrol ettirin. Size omurganızın röntgenlerini ve MRI’larını gösterebilirler. Kilo vermenize yardımcı olmak için egzersiz veya fizik tedavi önerebilirler. Kilo alımını bir sağlık sorunu olarak düşünün ve onu yenmek için adımlar atın. Sırt ağrısı neden oluşur? Diye düşünüyorsanız öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x