Sağlıklı Dişler İçin Ağız ve Diş Bakımı Hakkında Her Şey

Sağlıklı dişler için ağız ve diş hakımı hakkında her şey nelerdir? Her insan sıralı, beyaz ve güzel dişler ister. Ama bu istenilen diş yapısı için diş bakımı çok önemlidir. Diş sağlığı ve diş bakımı çocuk yaşta başlar. Bazı durumlar sadece diş fırçalamak ya ağız temizliğini sağlamak ile bitmez. Tedavisi gereken diş problemleri bulunur. Bunun için bir diş doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Çocukluk Döneminde Diş Bakımı?

Sağlıklı Dişler İçin Ağız ve Diş Bakımı Hakkında Her Şey
Sağlıklı Dişler İçin Ağız ve Diş Bakımı Hakkında Her Şey

Diş fırçalama alışkanlığının başlatılması gereken zamanlar tam da bu zamanlardır. Çocuk yaşta süt dişler dökülür yerine kalıcı dişler gelir. Fakat çocuğunuza küçük yaşlarda bir iki dişi bile olsa diş fırçalama alışkanlığını edindirir iseniz bu alışkanlık düzenli bir şekilde devam eder.

Yetişkinlik Döneminde Diş Bakımı?

Çıkan ilk dişlerden beri sürekli dişleriniz ve ağız bakımını düzenli yapsanız dahi dişlerde çürükler görülebilir. Bu gibi durumlarda diş doktoruna başvurmanızda fayda vardır. Diş fırçalama alışkanlığı günlük en az 2 olarak sınırlandırılmalıdır. Diş fırçası seçimi kişiden kişiye değişir. Bazı insanların diş eti çok narin olurken bazılarının ki ise tam tersidir. Diş eti problemi yaşayan insanlar diş fırçası seçiminde yumuşak fırça tercih etmelidir. Eğer diş eti hassasiyetiniz var ise ve bu durumda sert diş fırçası kullanır iseniz diş eti kanamaları ile karşılaşabilirsiniz.Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş bakımı için öncelikle günde en az iki defa dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işleminin arkasından ağız sağlığı için ağız bakım suları kullanılmalıdır. Dişlerin arasının temizlenmesi için diş ipi kullanılmalıdır. Diş sağlığı için florürlü diş macunu kullanmak daha faydalıdır. Diş sağlığı için şeker tüketimi azaltılmalıdır. Şeker tüketimi fazla olur ise dişlerde çürükler görülebilir.

Sağlıklı Dişler
Sağlıklı Dişler

Çay ve kahve tüketimi dişlerde sararmaya yol açar mümkün olduğunca çay ve kahve tüketimi az tutulmalıdır. Bir diğer diş sararması yapan etken ise sigaradır. Diş ve ağız bakımının düzeni sırasında her altı ayda bir de diş doktoruna gidip kontrol yapılması önemlidir. Bu işlem bilmediğiniz ya da göremediğiniz diş problemlerinin önüne erken geçilebilmesi için önemlidir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x