Saç Ekimi Sonrası Dikkatli Olunması Gereken Konular Nelerdir?

Saç ekimi sonrası merakla araştırılan konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kellik durumu günümüzde en çok rastlanan problemler arasında yer alıyor. Fakat teknoloji gücünün oldukça hızlı ilerlemesiyle birlikte kellik durumunun kalmayacağı kesin olarak bakılıyor.

Kellik durumunun önüne elbette saç ekimi yöntemleriyle kolaylıkla geçilebiliyor. Bu yöntemin uygulanmasından sonra saçlar eski görüntü ve kalitesini tekrar kazanabiliyor. Öyleyse saç ekimi sonrası neler yaşanıyor? Hangi konularda mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor?

Birlikte bu önemli konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Saç Ekimi Sonrası Dikkatli Olunması Gereken Konular Nelerdir?
Saç Ekimi Sonrası Dikkatli Olunması Gereken Konular Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Dikkatli Olunması Gereken Konular!

Saç ekiminden sonra kesinlikle terletecek ve duş alımını gerektirecek olan durumlardan kaçınılması gerekir. Terlediğiniz vakit yeni ekilmiş olan saç köklerine zarar verilebilir ve sağlıklı biçimde uzamasına engel olabilir. Stres olayı aynı şekilde yeni ekilen saçların hızlıca dökülmelerine de sebep olabiliyor.

Hiçbir şekilde stres yaşayacak durumlara girilmemeli ve stresli olaylara karşı umursama gösterilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra bir diğer önemli konu, sinirlenme gibi eylemlerden de mutlaka uzak durulmasıdır. Çünkü saç ekiminin olumlu olması adına bu davranışlardan uzak durulması gerekiyor.

Saç ekimi sonrası beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Ayrıca alkol içen kişiler alışkanlıklarına ara vererek saçlarının büyümesi için yardımcı olmalıdır. Alkol kana bulaştığından yeni ekilmiş saçların gelişiminde çeşitli problemlere neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün

Yeni ekilen saçlar kesinlikle ilk 3 gün içerisinde yıkanmaz. İkinci gün hastaneye gidilip ense kısmına pansuman uygulatılır. Saçların yıkanma aşaması sadece 3 günün ardından başlayabilir. Bunun nedeni yeni ekilmiş saçların gelişmesi açısından önemli olmasıdır. Saç ekimi işlemi gerçekleştirilen bölgenin özellikle herhangi bir darbeye maruz kalmaması ve ufak temas dahi gerçekleşmemesi gerekiyor.

Bu duruma ek olarak çay, kahve ve alkol gibi içeceklerden de uzak durulması şart koşuluyor. Bu tip içecekler bünyesinde uyarıcı maddeler bulundurduğundan dolayı yeni ekilmiş olan saç kökleri bu durumdan etkilenip gelişim aşamasında problem yaşayabilir. Saç ekiminin gerçekleşmesinden sonra kesinlikle ilk 3 gün boyunca bu tip konulara gayet dikkatli olunması gerekiyor.

Saç Ekiminden Sonra İki Hafta

Saç ekimi 15 gün sonra kritik seviyeye girer. Mutlaka ekimi olan bölgeye 2 hafta yağmur ve güneş ışığı etki etmemelidir. Bunun yanı sıra sıcak ve soğu suyla değil, ılık su olacak şekilde duş alınması saç köklerini korumak açısından önemlidir.

  • Hamam.
  • Sauna.
  • Havuz.
  • Spa.

Gibi bölgeler de aynı şekilde yeni ekilen saçlar için oldukça tehlikelidir. Ilık suyla birlikte duş alınması gerekiyorsa da kimyasal içeriği en az bulunduran ve pH değeri 5.5 rakamları olan şampuanların seçilmesi gerekir. Bu şekilde kafa derisinde türeyen mikroplar öldürülüp, ekilen saçların sağlıklı ve güçlü büyümesi adına destek sağlanır.

Saç Ekiminden Sonra Gözle Görülür Sonuç Süresi

Saç ekimi sonrası yeni ekilen saçların tam olarak toparlanma süresi 1 ya da 1,5 yıl arası farklılık gösterir. Gereken dikkat ve özen gösterildiği vakit bu sürecin hızlandırılabilmesi mümkün olur. Elbette saçın profesyonel ellerin ekmesi konusu da çok mühimdir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x