Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Kimlere Yapılır?

Meme estetiği denilince derginin sayfalarında ilk akla gelen, sıklıkla hatırladığımız meme büyütme estetiğidir. Ancak bu sadece bir önyargıdır. Meme estetiği ameliyatları 3 farklı şekilde yapılmaktadır: meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme.

Yaygın olarak “mastopeksi” olarak bilinen “meme dikleştirme” ameliyatları, kişinin göğüs büyüklüğünü etkilemeden görünümü değiştirmek için yapılan estetik ameliyatlardır.

Meme Dikleştirme Estetiğine Kimler Uygundur

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Kimlere Yapılır?
Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? Kimlere Yapılır?

Göğüslerin sarkmasının birçok farklı nedeni olabilir. Ani kilo değişimi, doğum, emzirme, meme dokusunu tutan kasların zamanla yıpranması veya yıpranması veya genetik faktörlere bağlı olarak hızlı gevşeme meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyma nedenlerinden bazılarıdır.

Hastalar ne kadar dikkatli öderse ödesin, zamanın etkisine bağlı olarak memede sarkmalar meydana gelebilir. Göğüslerin sarkması kötü bir görüntü oluşturduğu için kişinin sosyal yaşamını, cinsel yaşamını ve psikolojisini olumsuz etkiler.

Meme dikleştirme yani bu tür sorunları olan kişilerde “mastopeksi” uygulaması kişinin eski imajını ve özgüvenini doldurur.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Meme dikleştirme işleminde meme büyüklüğü yeterli ise sadece meme dokusu ve meme ucunun normal olması gereken yere hareket ettirilmesi şeklinde ameliyat planlanır.

Sarkma sonucunda oluşan fazla deri alınır ve meme başı olması gereken yere hareket ettirilir. Memede hem sarkma hem de hacim kaybı varsa yani meme büyüklüğü yetersizse meme boyutunu büyütmek için silikon protez kullanılarak ameliyat yapılır.

Yani hem sarkan deri hem de meme dokusu toplanarak meme büyüklüğü yani hacmi ideal boyuta getirilir. Ameliyat sonrası bir yara izi kalabilir, ancak bu izler zamanla belirsiz hale gelir.

Operasyon sonrası iyileşme süreci rahattır. Ameliyattan sonra gece hastanede gözlenmelidir. Meme kaldırma işlemlerinden sonra özel bir sporcu sütyeni giyilir ve altı ile sekiz hafta arasında kullanılması tavsiye edilir. Operasyon sonrası cerrahın gösterdiği masajın uygulanması önemlidir. Kişi dört veya beş gün sonra iş hayatına rahatlıkla dönebilir. İki ila üç hafta sonra tempolu yürüyüş ve altı ila sekiz hafta sonra yorucu egzersizler olan Pilates, yoga gibi sporları yapabilirsiniz. Ancak kol ve göğüs kaslarını çalıştıracak sporlara 3 ay sonra izin verilir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x