Estetik Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Yorumlar, Şikâyetler 2022

Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Yorumlar, Şikâyetler

Lazer liposuction vücudun hedeflenen bölgesindeki yağları eritmeyi amaçlayan minimal girişimsel bir prosedürdür. Özellikle ameliyatla gerçekleştirilen liposuction uygulamalarının bazı dezavantajlarını ortadan kaldırabilir. Fakat bazı durumlarda geleneksel yöntemin tercih edilmesi gerekir.

Lazer liposuction nedir?” sorusuna gelince en kısa haliyle; lazer ile yayılan ısıyı kullanarak vücuttaki yağın eritilmesini ve cildin sıkılaşmasını sağlayan yöntemdir diyebiliriz. Lazer liposuction bölgedeki derinin kolajen üretmesini teşvik ederek cildi daha gergin hale getirir.

Lazer liposuction nasıl yapılır kısmına gelirsek, bu yöntemde bir lazer cihazı ve derinin üzerine yerleştirilen pedler vardır. Pedler lazer diyotlarla donatılmıştır ve lazerin oluşturduğu ısıyı bölgeye iletir. Lazer enerjisi yağ hücrelerine nüfus eder ve zarlarında delikler açar. Böylece yağ hücrelerindeki yağ asitleri, gliserol ve su vücuda salınır. Bu işlemler seanslar halinde uygulanır. Süreç şöyle işler:

 • Lazer pedleri vücudun istenen bölgesine yerleştirilir.
 • Pedler bölgeye 10-20 dakika boyunca lazer enerjisi gönderir.
 • Birden fazla bölgeye uygulanacaksa pedlerin yeri değiştirilebilir ve aynı süreç tekrar eder.
 • Seansın hemen ardından bir fark görebilirsiniz ama asıl sonuçlar birkaç ay içinde belli olur. Seansların belirlenen sayıda tekrar etmesi gerekir.
 • Seanslar genelde 15 gün arayla tavsiye edilir.

Liposuction lazer ile yapıldığında bölgedeki yağ hücreleri küçülür. Ameliyat ile gerçekleştirilen liposuction uygulamalarında ise yağ hücreleri vakumlanarak vücuttan çıkarılır. Lazer liposuction ameliyatı aslında doğru bir tabir olmaz, çünkü lazerle yapılan uygulamada bir ameliyat gerçekleştirilmez.

Lazer liposuction temelde bölgesel yağlanmayı azaltmak için uygulanır. Lazer liposuction bacak, göbek, bel çevresi gibi çeşitli yerlere odaklanabilir. Hangi alanın değişmesini istiyorsanız bunu talep edebilirsiniz. Seanslar sırasında birden fazla bölgeye odaklanmak mümkündür. Lazer liposuction basen bölgesine odaklanıyorsa seansı biraz daha uzatıp bel çevresine de uygulama yaptırabilirsiniz.

Lazer liposuction jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) sorunu için bazı durumlarda tercih edilebilir. Eğer büyüyen meme dokusu yağ doku yoğunlukluysa lazer liposuction iyi bir tercih olabilir. Çünkü bu yöntem hem bölgedeki yağları eritir hem eriyen yağlardan sonra oluşabilecek deri sarkmasını giderebilir. Ayrıca lazer liposuction riskleri ameliyatla kıyaslandığında oldukça düşüktür, bu da onu tercih sebeplerinden biri yapar. Fakat farklı türlerde jinekomasti sorunları yaşamak da mümkün olduğu için yöntem belirlerken doktorunuzla birlikte karar vermeniz önerilir.

Lazer liposuction yan etkileri uygulanan bölgede hafif ağrı, uyuşukluk, kızarıklık ve derinin gevşemesidir. Daha az görülen yan etkilerden biri de cilt altında yanma hissi yaşamaktır. Tüm bunların birkaç günden fazla sürmesi beklenmez. Eğer lazer liposuction yan etkileri daha uzun süre devam ediyorsa doktorunuza görünmeniz gerekir. Çok daha nadir görülen yan etkiler ise:

 • Tedavi alanında çukurlu bir görünüm oluşabilir bu genellikle geçici bir durumdur.
 • Cilt altında skar oluşabilir.
 • Enfeksiyon görülebilir.
 • Kan pıhtıları oluşabilir.

Laposuction lazer ile yapıldığında ameliyata göre çok daha az risk ve yan etki vardır. Ayrıca işinde eğitimli bir teknisyen tarafından uygulanması ve bu işlem için uygun bir durumda olmanız da nadir görülen yan etkileri yaşamanızı engeller. Sağlıklı bir lazer liposuction süreci geçirmek için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekir:

 • Sağlıklı kilonuzdan en fazla 25 kg yüksek olmanız
 • Hedefinizin tüm vücudu zayıflatmak değil bölgesel kilo kaybı olması
 • Cilt elastikiyetinizin uygun durumda olması

3D Lazer Lipoliz Nedir?

3D lazer lipoliz nedir?”sorusunun cevabı kısaca şöyle; yağları eritmek için3 farklı lazer enerjisini aynı anda kullanmak 3D lazer lipoliz uygulamasıdır. Bu işlemde yağlar vücuttan kanüllerle alınır. Yağları eritmek için birçok lazer sistemi kullanılabilir ve bunlar genellikle cihazların isimleriyle anılır. Lazer liposuction uygulamasının bir türü olan 3D lazer lipoliz aşağıdaki lazer sistemlerini birleştirir:

 • Smart Lipo: Vücudun belli bölgesine 1064 nm e 1319 nm dalga boylarında lazer kullanır ve zor eriyen yağ dokuları küçültmede etkili sonuçlar verir.
 • Süper Ultrasonik Lazer: Yağ hücrelerini ses dalgaları kullanarak etkiler. Yağ hücreleri ciltten ayrılır ve vücuttan alınır. Alınan yağ hücreleri vücudun başka bir bölgesinde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.
 • CelluSmooth: Minimal girişimsel bir işlemle selülit görünümünü azaltmayı hedefler.

3D lazer lipoliz nasıl yapılır? dersek, bu uygulamada önce yağ dokusu önce lazerle sıvılaştırılır, ardından ultrasonik lazer uygulanır. Ardından 0,6 milimetrelik kanüller kullanılarak vücuttan çıkarılır. İşlem lokal anestezi altında uygulanır ve ameliyat gibi bir kesi açılmaz. 3D lazer lipoliz sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir ve bölgede iz kalmaz. 3D lazer lipoliz tek seferlik bir uygulamadır ve vücudun genel formunu değiştirmek için tercih edilir.

Lazer Liposuction Fiyatları

Lazer liposuction fiyatları 2021 yılında ülkemizde arttı. Fakat genel olarak sabit bir fiyattan söz etmek de mümkün değil. Fiyatı değiştiren birçok etken bulunuyor. Kliniğin fiyat politikası, uygulanacak bölgeler, işlemin süresi ve ek uygulamalar fiyatı değiştirir. Dolayısıyla işlem yaptırmak istediğiniz kliniği arayıp lazer liposuction ne kadar diye sormak en net cevabı verir.

Lazer liposuction fiyatları 2022 yılında da muhtemelen artacaktır. Birçok etkene göre de farklılık gösterdiği için sizin için çıkarılan bir tedavi planının maliyetini başvurduğunuz klinikten öğrenebilirsiniz. Birçok klinik ücretsiz değerlendirmeler yapar ve size özel tedavi planı çıkarır. Buna göre ücretsiz planları karşılaştırıp lazer liposuction ucuz alternatifleri bulabilirsiniz.

Lazer Liposuction Sonrası Durum

Lazer liposuction yaptıranların yorumları doğru klinik tercihi ve hastanın gereken koşulları sağlaması durumunda çoğunlukla olumludur. Özellikle diyet ve egzersiz programlarıyla eritilemeyen bölgesel yağlardan kurtulmak için kolay ve az riskli bir alternatif sunar. Lazer liposuction yaptıranlar seanstan hemen sonra gündelik yaşantısına dönebilir. Sadece 3 hafta boyunca çok yorucu aktiviteler önerilmez.

Lazer liposuction zararları ya da riskleri günümüz koşullarında en az olan yöntemlerden. Hastanın işlem için uygun olması ve bir profesyonel tarafından uygulanması durumunda lazer liposuction hakkındaki yorumlar oldukça olumludur. Fakat başka işlemlerle kombine edildiğinde ya da ehil olmayanlar tarafından uygulandığında yan etkilerden kaynaklanan şikâyetler oluşabilir.

Lazer liposuction sonrası iyileşme süreci aynı amaca yönelik diğer işlemlere göre oldukça kısadır. Her bölge için 10-20 dakikalık bir seanstan sonra gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Fakat 3 hafta boyunca çok yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ayrıca kızarıklık, hafif ağrı gibi yan etkiler 2-4 gün sürebilir. Lazer liposuction sonrası ödem lazerin türüne göre etkisi değişen bir yan etkidir. Fakat ameliyat gibi girişimsel işlemlere göre çok daha kısa sürede kendiliğinden geçer. Eğer geçmeyen ve rahatsız edici olan bir şişlik varsa doktorunuza görünebilirsiniz.

Lazer liposuction şikâyet nedenleri genellikle uzman olmayan kişilerin işlemi gerçekleştirmesi, kliniğin program sorunları ve ilgi düzeyi, cihazların kalitesi, hastaya gerekli bilginin verilmemesi gibi nedenlerden kaynaklanır. Lazer liposuction hakkındaki nadir yan etkilerin görülme olasılığını ehil olmayan kişilerin gerçekleştirdiği işlemler artırır. Bu nedenle kliniği ve uygulayacak doktorun yetkinliğini iyi araştırmak gerekir.

Yorum yapın