Kulak Hastalıkları Nelerdir? Sık Görülen Kulak Hastalıkları

Kulak hastalıkları nelerdir? Sesleri işitmemizi sağlayan kulakların bazen fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir. Bunun sonucunda ise bireylerde birçok şikayet ortaya çıkar.

Kulak Hastalıkları Nelerdir?
Kulak Hastalıkları Nelerdir?

Bu sikayetler;

  • Kulak çınlaması (tinnitus)
  • Orta kulak iltihabı
  • Dış kulak iltihabı
  • Kulak zarında delik
  • Vertigo (baş dönmesi)
  • Kolesteatom

Belirttiğimiz bu şikayetler birey hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Kulak Hastalıkları Nelerdir?

Kulak Çınlaması

Sık karşılaşılan kulak hastalıklarından biridir. Hastalar, kulaklarında bir takım seslerin olduğunu söylerler ve bu seslerin sürekli olarak devam ettiğini belirtirler. Kulak çınlamasının neden olduğunu öğrenmek için KBB doktorları bazı testler yaparlar ve hastaya detaylı sorular yönelterek hangi olaydan sonra çınlamanın oluştuğunu öğrenmeye çalışırlar.

Orta Kulak İltihabı

Geçirilen üst solum yolu enfeksiyonu ve bunun gibi hastalıklar orta kulak iltihabına yol açabilirler. Orta kulakta sıvı birikiminden ötürü oluşan bu hastalık en çok küçük çocuklarda görülür. Kulağa sıcak uygulamalar yapılarak, ağrı kesici ve antibiyotik tüketilerek bu hastalığın tedavisi yapılır.

Dış Kulak İltihabı

Duş esnasında ya da denize girerken farkında olmadan kulak kanalına su girmesiyle ve o bölgenin nemli kalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Nemli kalan bölgede mikroplar çoğalarak iltihap oluştururlar. Bu hastalığın iyileşme süresi bir hafta belki biraz daha fazla sürebilir. Kulağa damlatılan antibiyotikli damla ile tedavisi gerçekleşir.Kulak Zarında Delik

İşitme kayıplara yol açan kulak zarında deliğin meydana gelmesi enfeksiyon yada yaralanma ile ilgili bir sonuç ortaya çıkar. Kulak zarında oluşan deliğin boyutu, işitme kaybının şiddetini belirler.

Kulak Hastalıkları
Kulak Hastalıkları

Vertigo (Baş Dönmesi)

İnsan vücudunda dengeyi sağlayan organlardan biri de kulaktır. Kulakta meydana gelen bir sıkıntı yüzünden baş dönmesi baş dönmesi oluşabilir. Baş dönmesi ile beraber mide bulantısı, göz kararması, terleme de çoğu zaman beraberinde gelebiliyor. Vücut dengesini etkileyen baş dönmeleri bazen işitme kaybına, baş ağrısına, his bozukluklarına, çift görme gibi durumlara yol açıyor.

Kolesteatom

Genellikle sürekli olarak tekrarlayan orta kulak iltihaplarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Orta kulakta yer alan kolesteatom zarı, zaman içinde genişleyerek etrafında ki yapılarda hasar oluşturmaya başlar. Bu durum yüz felcine bile neden olabilir. Sinir üzerine kadar genişleyen keseye müdahale edilerek sinir rahatlatılarak düzelmesi beklenir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x