Kimler Burun Estetiğine Başvurabilir? Burun Ameliyatı

Kimler burun estetiğine başvurabilir? Günümüzde sosyal medya kullanımıın artması estetik kaygıları da beraber getirmiştir. Birçok insan bu estetik kaygılarla çeşitli operasyonlara başvurmaktadır. Burun estetiği (rinoplasti) ise en sık başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Burun estetiği ile burundaki fiziksel ve fonksiyonel sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Kimler burun estetiğine başvurabilir?

Burun şeklinden memnun olmayan ya da septum deviastonu, burun eti gibi fonksiyonel problemleri olan herkes burun estetiğine başvurabilir. Ancak burun estetiğinde hastanın kemik gelişimini tamamlamış olması da önemlidir. Bu nedenle burun estetiği 18 yaşından önce önerilmez.

Kimler Burun Estetiğine Başvurabilir? Burun Ameliyatı
Kimler Burun Estetiğine Başvurabilir? Burun Ameliyatı

Burun estetiği yaptıracak olan hastanın gerçekçi beklentilere sahip olması da önemli bir faktördür. Mükemmel bir burundan ziyade yüze en yakışacak burun tasarlanmalıdır.

Burun ameliyatı hangi tekniklerle yapılır ve kaç saat sürer?

Burun estetiği ameliyatları için açık ve kapalı olmak üzere iki teknik kullanılır. Kapalı burun estetiğinde burun içinden girilerek işlem yapılır bu nedenle iz kalmaz. Açık burun estetiğinde ise burnun ortasında yer alan kolumella denen yapı kesilerek burun derisi kıkırdak ve kemik yapısından ayrılır ve bu şekilde işlem yapılır. Bu yöntemde burun altında belli belirsiz bir iz kalabilir.

Burundaki minimal deformitelerde kapalı burun estetiği tercih edilebilir ancak burunda genel bir şekil değişikliği yapılması söz konusuysa açık ameliyat tercihi daha doğru olacaktır. Burun estetiği ameliyatı süresi doktora, ameliyat tekniğine, hastanın burun yapısına ve birçok faktöre göre değişse de ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

Burun estetiği genel anestezi altında yapıldığı için hatalrın 1-2 gün hastanede kalmaları gerekir. Erken dönemde ağrı, bulantı, baş dönmesi beklenebilir. Hasta bir süre katı gıdalarla beslenmemeli ve aktiviteden kaçınmalıdır. Burun estetiği sonrası yüzde şişlik ve morluk olabilir. Buz tedavisi şişlik ve morlukların iyileşmesini hızlandırır.

Morluklar ilk iki hafta içerisinde iyileşirken şişlikler 3 ay boyunca devam edebilir. Burnun yüze oturması ise bir yılı bulmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında iyileşme süreci daha hızlı tamamlanırken açık ameliyatlarda biraz daha uzun sürmektedir. Bazı hastalara burundaki ödem için burun masajı önerilebilir. Hasta birinci yılını tamamlayana kadar belirli aralıklarla kontrole çağırılmalıdır.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x