Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak deformitesi,hastaları çocukluklarından itibaren sosyal olarak zora sokar. Bu nedenle düzeltildiğinde hastalarda çok olumlu bir psikolojik rahatlama görülür. Kulaktaki bu şekil bozukluğunun temel olarak 2 nedeni vardır. Birincisi kulağın kafa ile yaptığı açı artmış olabilir. İkincisi de kulak kıvrımları az gelişmiş olabilir. 

Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı (otoplasti) en küçük yaşta yapılabilen estetik operasyonlardan biridir. Eğer bir çocukta belirgin bir kepçe kulak sorunu varsa yaşayabileceği sosyal ve psikolojik sorunların önüne geçmek için ilkokula başlamadan hemen önce ameliyat yapılabilir. 

Otoplasti, kulağın arkasından açılan bir kesi ile yapılır. Bu nedenle normal iyileşme şartlarında önden ve yandan bakıldığında iz gözükmez. Ameliyatta kıkırdağa atılan kalıcı dikişlerle kıvrımlar yeniden oluşturulur ve açılandırılır. Bazen kıkırdağın törpülenmesi yada kıkırdaktan bir miktar parça çıkarılması gerekebilir. Bu ameliyatta kulağın olması gereken kıvrımları oluşturulur ve baş ile yaptığı fazla açı düzeltilir. Ameliyat yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılabilir. Genellikle ameliyat olduğunuz gün taburcu olabilirsiniz. İlk birkaç gün ağızdan alınan ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek ağrılarınız olabilir. İlk hafta kulakta hafif şişlik ve yer yer morarma beklenir. Bu süre içinde zaten kulağın yeni şeklinin muhafazası için tenisçi bantı yada benzeri bandaj kullanımını öneriyorum. Bir hafta sonra yüksek olasılıkla ameliyat olduğunuz belli olmadan sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. İlk bir aylık süreçte geceleri yatarken aynı bandajın kullanımını öneriyorum. 

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x