Bildirimler
Hepsini temizle

Genç ve Canlı Cilt

 

Admin
(@admin)
Forum Owner Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 57
Topic starter  

Milyarlarca her yıl kırışıklıkları silmeye, yaşlılık lekelerini hafifletmeye ve kaşıntı, dökülme veya kızarıklığı ortadan kaldırmaya söz veren kozmetik ürünlere harcanıyor. Ancak cildinizi sağlıklı ve genç görünümlü tutmanın en basit ve en ucuz yolu güneşten uzak durmaktır.

Güneş ışığı kırışıklıkların, kuruluğun ve yaşlılık lekelerinin başlıca nedenidir. Cildiniz yaşla birlikte değişir. Örneğin, daha az terlersiniz, bu da kuruluğa neden olur. Yaşlanan cilt incelir ve yağ kaybeder, bu yüzden daha az dolgun ve pürüzsüz görünür. Altta yatan yapılar, özellikle damarlar ve kemikler daha belirgin hale gelir. Cildinizin de yaralandığında iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Bu değişiklikler güneşten uzak durarak büyük ölçüde gecikebilir. Hiçbir şey güneş hasarını tamamen ortadan kaldıramasa da, cilt bazen kendini geri kazanabilir. Yani, kendinizi güneşin zararlı sonuçlarından korumak için asla geç değildir.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatmanın 5 Yolu:

1. Koruyucu kıyafetler giyin. Geniş kenarlı bir şapka boynunuzu, kulaklarınızı, gözlerinizi ve başınızı gölgeler. Güneş gözlüklerinin yüzde 99 ila 100'ünü engellediğini söyleyen bir etikete sahip güneş gözlüğü arayın. Güneşin altında gevşek, hafif, uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar veya uzun etekler giyin.

2. Cildinizi sık sık kontrol edin. Doğum lekeleri, benler ve lekelerin boyut, şekil, renk veya hislerindeki değişiklikleri arayın. Sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik bulursanız, bir doktora görünün. Amerikan Dermatoloji Akademisi, daha yaşlı, açık tenli insanların düzenli bir fizik muayenenin bir parçası olarak bir doktor tarafından yıllık cilt kontrolüne sahip olduğunu önermektedir.

3. Yapay bronzlaşmadan kaçının. Güneş koruyucuları ve bronzlaşma yataklarının yanı sıra bronzlaşma hapları ve bronzlaşma makyajı kullanmayın. Bronzlaşma hapları, cildinizi aldıktan sonra turuncuya çeviren bir renk katkı maddesine sahiptir. FDA, bu renk katkısını gıdaları renklendirmek için onayladı, ancak cildi bronzlaştırmak için onaylamadı. Tabaklama haplarındaki büyük miktarda renk katkısı zararlı olabilir. Bronzlaşma makyaj ürünleri güneş yanığı losyonları değildir ve cildinizi güneşten korumaz.

4. Güneş kremi kullanın. Güneşten koruyucular, 2 ila 30 veya daha yüksek bir güneş koruma faktörüne (SPF) göre güç olarak derecelendirilir. Daha yüksek bir sayı, daha uzun koruma anlamına gelir. SPF numarası 15 veya daha yüksek olan ürünler satın alın. Ayrıca etiketi yazan ürünleri arayın: geniş spektrumlu (yani her iki zararlı güneş ışığına (UVA ve UVB) karşı koruma sağlarlar ve suya dayanıklıdır (yani, ıslandığınızda veya çok terlemiş olsanız bile cildinizde daha uzun süre kalırlar). losyonu gerektiği gibi yeniden uygulamak için.

5. Güneşten uzak durun. Güneş ile sabah 10'dan akşam 3'e kadar kaçının. Bu, güneşin UV ışınlarının en güçlü olduğu zamandır. Bulutlu gökyüzü sizi aldatmasın. Zararlı ışınlar bulutların arasından geçer. UV radyasyonu da sudan geçebilir, bu yüzden su içinde ve güvende hissediyorsanız güvende olduğunuzu varsaymayın.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


CevapAlıntı

Cevap bırakın

Yazar Adı

Mail Adresi

Başlık *

İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
fen bilimleri test