Yanlış burun estetiği ameliyatı nelere yol açıyor  


Legend
Gönderiler: 16
Admin
(@rebel)
Forum Owner
Katılım : 10 ay önce

Güzellik pek çok kadın, hatta bazı erkekler için de önemli bir yere sahip. Aynaya baktıklarında özellikle yüzlerinde beğenmedikleri yerleri değiştirmek isteyen çok sayıda kişi var. Çoğu kişi yüzlerinde kusur gördükleri yerin burunları olduğunu düşünüyor. Bunun için burun estetiği yaptırıyorlar. Ancak pek çok kişi yeni yapılan burnundan da memnun kalmayıp yeniden doktorun kapısını çalıyor. Hatta bazıları yeni burnuyla nefes alamadığı şikayetiyle estetik cerrahına gidiyor.

Burun nasıl ameliyat edilmeli?

Kimi büyüklüğüne, kimi eğriliğine kafayı takarken, kimi de bir başkasına özenerek burun estetiğine yönelebiliyor. Özellikle de kadınların yoğun ilgi gösterdiği burun estetiği, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok yapılan estetik ameliyatların başında geliyor. Bununla birlikte operasyon sonrası hayal kırıklığına uğramamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Aksi halde burnun yüze uyumsuzluğundan nefes alamamaya dek pek çok ciddi sorun kapıyı çalabilir! Başarılı bir burun estetiğinde herkesin uzaktan dahi fark edebileceği abartılı, ameliyatlı görüntüsü olmamalı; burun profesyonel gözle dahi kolay anlaşılamayacak doğallıkta yapılmalıdır. Burun kendi içinde ve yüzle orantılı ve uyumlu olmalıdır. Tabii ki şekil düzeltilirken burundan nefes almayı güçleştirmemeli, nefes sorunu varsa da düzeltilmelidir.

Estetikli burun çok kalkık mı oluyor?

Burun estetiği olan pek çok kişi eski burnunu arar hale gelebiliyor. Burun estetiğinde ikinci operasyon en fazla görünüş ve fonksiyonla ilgili şikayetlerden dolayı yapılıyor. Şekil bozukluğu şikayeti olan hastalarda en sık, fazla kemik ve kıkırdak alınmasına bağlı çökmeler veya fazla bırakılan dokulara ait kabarıklıklarla ve asimetrilerle karşılaşılıyor. Burun ucunun çok kalkık veya düşük olması, burun deliklerinin ve hava yolunun açık kalmasını sağlayan kemik ve kıkırdak desteklerin çökmesi, septum denilen burun boşluğunu ikiye ayıran duvarın eğikliklerinin düzeltilmemiş olması, deri ve mukozada yapışıklıkların, çekintilerin olması gibi komplikasyonlar nefes alma sorunu yaratabilir. Bu arada cerrahın kendi ameliyat etmediği ikincil ameliyatlarda muayene ile fark edilemeyecek sürprizlere de hazırlıklı olmak gerekiyor. Kişinin bu sürprizleri çözebilecek, komplikasyonları düzeltebilecek tecrübede bir cerrah bulması çok önemli.

Burun estetiği sonrası kişiyi neler bekliyor?

Burun estetiği yaptıran kişilerde yaranın iyileşme süreci bir yılda tamamlandığından, ikincil bir ameliyat için ideal olan, ilk operasyonun ardından bir yıl beklenmesi. Öncelikle en önemli kıkırdak kaynağı septum kıkırdağıdır. Önceki burun estetiği ameliyatlarında alınmış, kullanılmış veya yetersiz ise ihtiyaca göre kulak ve/veya kaburga kıkırdağı kullanılabilir. Bazen yağ ve bağ dokularından yararlanmak gerekebiliyor. Bu materyallerle eksik olan dokuyu taklit ederek veya eksikliği kamufle ederek normal görüntü ve fonksiyon elde ediliyor. Bu işlemler ciddi bir tecrübe, el işçiliği ve sanat gerektiriyor.

Cevap

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol