Estetik Sonrası Tüketmeniz Gereken Besinler

Estetik operasyonlar sonrasında diyetinize dikkat etmeniz önemlidir. Estetik ameliyat geçirmiş kişilere özel bir beslenme tedavisi uygulanmasa da beslenme sırasında hastalar belirli konulara dikkat ederse operasyondan sonra daha hızlı bir iyileşme dönemi hissedilir.

Estetik Sonrası Beslenme

Gaz Oluşturan Gıdalar

Estetik Sonrası Tüketmeniz Gereken Besinler
Estetik Sonrası Tüketmeniz Gereken Besinler

Ameliyat sonrası gaz ve şişkinlik problemlerinden kaçınmak için gazlı baklagiller, lahana, karnabahar, brokoli, soğan, süt, kavun gibi besinler kadar tüketilmemelidir. mümkün. Gaz oluşumunu önlemek için öğünler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir.

Ödeme Neden Olan Yiyecekler ve Tuz

Estetik ameliyat sonrası bir süre ödem ve şişlik gibi etkiler olacaktır. Bu etkilerin tamamen geçmesi 6 ila 12 ay sürmelidir. Bu nedenle ödemin daha kısa sürede azaltılmasına yardımcı olmak için diyetisyen gözetiminde tuzsuz beslenme programı belirlenmelidir. Gıdalara tuz eklenmemelidir. Yiyeceklerin çoğu doğal olarak tuz alır. Daha fazla almak ödemi artıracak ve geçmesi daha uzun sürecektir. Hastalara aynı zamanda ödemli özelliği de olan maden sularından uzak durmaları tavsiye edilir. Çünkü maden sularının sodyum içeriği yüksektir. Bunları içmek ödem sorununu artıracaktır. Bu arada peynir ve zeytin gibi ürünlerde tuzsuz ve yağ oranı düşük ürünler tüketilmelidir.

Su

Gerektiğinde vücuda gerekli sıvı desteğini sağlamaya özen gösterilmelidir. Günlük 3 litre su içilmeli, gerekirse bitki çayları tercih edilmelidir.

Soğuk veya Sıcak Yemek

Yemek yerken doğrudan yüze gelebilecek sıcak buhardan kaçının. Çorba, sıcak süt ve kahve gibi besinler termal temasa neden olur. Buharlama etkisi yaratabilecek yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Soğuk yiyeceklerden kaçınılmalı ve yiyeceklerin beslenme programına alınmamasına özen gösterilmelidir.

Protein ve C Vitamini

Protein içeren yiyecekler ve C vitamini açısından yüksek yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir: bu yiyeceklerin yara iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri vardır. Kırmızı et, balık, beyaz et, yumurta gibi protein içeren yiyecekler ve portakal, çilek, limon, mandalina, kivi meyvesi gibi C vitamini içeren besinler belirli oranlarda yenmelidir.

Nikotin

Ek olarak sigara, puro ve pipo gibi nikotin içeren tütün ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Çünkü nikotin insanlarda sağlıklı kan dolaşımını olumsuz etkiler ve başarılı bir estetik ameliyatının sonuçlarını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle iyileşme sürecinde bunlardan kaçınılmalıdır.

Yanlış Pişirme Yöntemleri

Diyetisyenler estetik ameliyat sonrası beslenme ile ilgili hastalara doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan, kızartma, kavurma gibi yöntemlerden kaçınmalarını ve bu yiyecekler yerine haşlama, buharda pişirme ve fırınlama gibi yöntemleri hastaların genel sağlık durumlarına etki etmek için de kullanmalarını tavsiye eder.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x