Estetik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci

Estetik cerrahi sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için ipuçları arayan hanımefendiler ve beyefendiler için birkaç tüyomuz var. Estetik cerrahi çoğu kişi için heyecan vericidir. Belki de bir dönüm noktasıdır. Çünkü hemen hemen herkesin amacı özgüvenini artırmak, vücuduna olan güveni tazelemektir.

Doğal olarak birçok hasta iyileşme sürecini hızlandırmak ve bu değişimlerden bir an önce zevk almak, günlük aktivitelerine ve alışkanlıklarına hemen dönmek ister. Her hastanın ve her prosedürün birbirinden farklı olduğunu ve iyileşme sürelerinin de farklı olduğunu unutmayın. Ancak ameliyattan sonra sizlere önerdiğimiz talimatları dikkatlice uygularsanız, iyileşme sürecinizde önemli bir pozitif etki elde edebilirsiniz.

Bugün pek çok cerrah, hastanın sağlık durumuna, yapılan işleme ve hastanın ameliyata verdiği tepkiye göre iyileşme sürecini hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre uyarlamaktadır. İşte her estetik ameliyat hastasının iyileşme sürecini hızlandırmak için izleyebileceği en etkili ipuçları:

Estetik Cerrahi Sonrası

Ağrı Kesici İlaçlar Kullanmak

Ağrı, morarma ve şişlik ve ödem vücudunuzun doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve bu deneyim ameliyat sonrası normaldir. Birçok hasta ağrıya katlanmaya veya onu görmezden gelmeye çalışır, ancak reçetede yazan ağrı kesicileri almak önemlidir. Ayrıca bu ilaçların ortak bir yan etkisinin de kabızlıktır. Buna karşı koymak için sık sık hareket etmek ve bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir.

Spor Salonuna Ara Verin

Evet, hareket etmek önemlidir, ancak koşma veya halter kaldırma gibi yorucu egzersizlerden bahsetmeye gerek yok. Estetik sonrası tamamen iyileşmek için zor sporlardan bir iki hafta uzak durmak gerekmektedir.

Estetik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci
Estetik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci

Bu tür ağır egzersizler morarma, kanama ve iltihaplanmayı artırabilir. Ameliyattan hemen sonra güçlü eğitim rejimlerine giren hastalar, kesiğin yeniden açılması gibi ciddi komplikasyonlar yaşayabilir. Spor salonuna geri dönmeye hazır olduğunuzu düşünseniz bile, ameliyat sonrası aktivite seviyelerine devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Stres Yapmayın

İyileşme sürecinin yalnızca belirli bir süre olduğunu unutmayın. Herhangi bir ameliyattan sonra daha kötü görünecek ve daha kötü hissedeceksiniz. Hemen hemen her türlü estetik cerrahi işlemde morluklar ve şişlikler oluşur. Birkaç gün veya daha uzun süre sonuçlarınızın tam etkilerini göremezsiniz. Panik yapmayın, stres vücudunuzun doğal iyileşme sürecini etkileyebilir.

Ameliyattan sonra 48 ila 72 saat boyunca sizinle ilgilenecek bir aile ferdi veya arkadaşınız olsun. Şu anda normal rutinlerinize devam edebileceğinize inansanız bile, orada size yardımcı olacak birinin olması size huzur verecek ve iyileşmenize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Buz Torbaları veya Korseli Giysiler

Yüz germe, göz kapağı estetiği ve burun estetiği dahil herhangi bir yüz ameliyatı geçirdiyseniz şişliği en aza indirmek için buz uygulamak önemlidir. Ameliyat bölgesini çevreleyen bandajlarınız olsa bile, periyodik olarak soğuk kompres gerekebilir.

Karın germe, liposuction ve meme estetiği gibi bazı cerrahi işlemler için birkaç hafta korse giymeniz gerekebilir. Bu giysilerin önemini göz ardı etmeyin, vücudunuzun şişlik ve morarmayı kontrol etmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin kırışmasını önleyerek ve cildin geri çekilmesini artırarak vücudun şekillenmesine yardımcı olurlar. Korse giysilerinin baskısı izleri daha yumuşak, düz ve daha az görünür hale getirebilir.

Sigaradan Uzak Durun

Genel bir kural olarak sigara içenler işlem yapılmadan en az sekiz hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Ameliyat bittiğinde bu tekrar başlayabileceğiniz anlamına gelmez. Bir iki hafta daha sigaraya ara verilmelidir.

Yürümek

Ameliyattan sonraki ilk 48 saat içinde çok dinlenmeye ihtiyacınız olacak; ancak, lütfen talimatları dinleyin ve izin verilen ölçüde yürüyün. Hareket, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur ve ayrıca ağrı seviyelerini azaltabilir.

Kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz, ancak kan akışınızın devam etmesi için yürümelisiniz. Yürümek evinizde birkaç dakika hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Her saat uyanmak ve kendinize hareket etmeyi hatırlatmak için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Her Hasta Farklı Bakım Gerektirir

Plastik cerrahi sonrası iyileşme sürecinin hastadan hastaya farklı olduğunu ve en önemlisi seçtiğiniz prosedür türüne bağlı olduğunu unutmayın.

Doktorunuz size belirli zamanlarda reçeteli ilaçları nasıl alacağınızı, düzenli yürüyüşleri ve yara izini azaltmak için cerrahi kesiklerinize nasıl bakmanız gerektiğini söyleyecektir. Vücudunuzun düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamak çok daha değerlidir, bu nedenle estetik cerrahi sonrası iyileşme sürecinde acele etmemeniz en doğrusu.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x