Doğum Lekeleri Nasıl Giderilir?

Doğum lekeleri nasıl giderilir? Hamilelik süreci kadınlar için zorlu bir süreçtir. Hamilelik sonrası doğum lekeleri nasıl giderilir? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Hamilelik sonrası kadınlarda oluşan doğum lekeleri çoğu kadının canını sıkan bir durumdur. Doğum yapan anne doğumundan sonra yapılan herhangi bir müdahaleden dolayı vücudunda belli kesik yara veya iz bulunabilir. Ayrıca doğumdan önce kaynaklanan stres ve çevresel koşullardan dolayı kadının vücudunda çeşitli lekeler oluşabilir. Bu lekeler genellikle genetik bir mirastan ortaya çıkar. Doğum yapan bireyin ailesinde böyle bir genetik var ise kişi ne yaparsa yapsın bu durumdan kurtulamaz. Bu nedenle doğum lekesi hakkında ortaya çıkan bir takım batıl inanışlara da inanmak doğru değildir.

Doğum Lekeleri Nasıl Giderilir?
Doğum Lekeleri Nasıl Giderilir?

Hamilelik Lekesi Nedir?

Hamilelik lekesi kişinin vücudunda çıkan hormonal ve fiziksel değişimlerden kaynaklanan ve kişinin görünümündeki olumsuz sonuçlara yol açan bir alerji çeşididir. Bu alerjik enfeksiyon genellikle doğumdan sonra ortaya çıkar. Haliyle sivilceye bile tahammül edemeyen hasta bu gibi lekeleri görünce ne yapması gerektiğini bilemez ve stresi artar. Gerek hormonal gerek fiziksel olarak büyük bir değişim içerisine giren anne adayı bu gibi bir durumla karşılaşınca stres olmaması elde değildir. Bu nedenle birtakım operasyonlardan geçmesi gerekir.Doğum Lekesi Nedir?

Doğum sonrası yaşanan olumsuz durumlardan birisi de doğum lekeleridir. Doğum yapmış kadında oluşan sarkan göğüsler, karın çatlakları ve bunların yanı sıra doğum lekeleri kadının görünümünü iyice olumsuz bir duruma etmektedir. Bu nedenle doğum yapan kadın elinden geldiğince bu sorunlarını ortadan kaldırmak için çeşitli cerrahi işlemlerden geçer. Zira bu gibi işlemlerden geçmezse vücutta oluşan bu değişim kalıcı olarak yer alabilir. Buna doğum lekeleri de dahildir. Doğum yapan bireyin vücudunda oluşan siyah lekeler kişinin kendisine olan tutumunu da etkiler.

Doğum Lekeleri Nerde ve Nasıl Görünür?

Daha çok koyu kahverengi olan bu lekeler hamilelik lekesi olarak bilinmektedir ve yüzde, üst dudakta, alında ve yanaklarda görülür Ayrıca göğüs arasında kolun üst kısmında ve boyunda da görüldüğü olmuştur. Bu lekelere sebep olan diğer bir etken de hamilelik sırasında kullanılan haplar, cilde uygulanan ağda ve kozmetik ürünlerdir. Bu süreçte güneşten kaçınmak gerekir. Çünkü güneş pigmentleri cilde etki ederse doğum lekesi hem kalıcı bir hal alır hem de artar. Doğum lekesi kalıcı bir leke değildir fakat dış etkenler bunu tetikleyebilir.

Doğum Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

Doğum lekesi nasıl gider
Doğum lekesi nasıl gider

Doğum lekelerine sahip yeni anne adayı doğum lekelerinden kurtulmak için öncelikle bir dermatoloji hekimine başvurması gerekir. Dermatoloji hekiminin muayenesinden ve kontrollerinden geçen kişi doktorun uyguladığı tedavi yöntemleri doğrultusunda ve yazdığı ilaçları kullanarak bu lekelerden kurtulabilir. Bunun yanı sıra güneşten korunması da gereklidir. O yüzden dışarı çıkacağınız zaman hele ki güneşli bir günse güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Hava kapalı olsa bile güneş kremi sürmek gerekebilir. Çünkü herhangi bir güneş ışını lekelerin kalıcı olmasını sağlar.

Kadınlar tarafından uygulanan bir diğer yöntem de genellikle lazer tedavisi, kozmetik ürünleri ve açıcı kremler peeling ve bitkisel ilaçlardır. Bu yapılanlar olumlu bir sonuca yol açsa da geçici çözümlerdir bu nedenle herhangi bir dermatoloji hekiminden muayene edilmediğiniz sürece bu işlemlere başvurulması zaman kaybï olur.

Hamilelik sürecini atlatan anne adayı çeşitli muayenelerden geçtikten sonra ona maske ve medikal muayene yöntemi belirlenir. Bu yöntemi düzenli bir şekilde 3 ay boyunca uygulayan hasta da daha sonra verilen kremlerle 9 ay boyunca koruyucu tedavi yöntemini geçilir. Yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir sürede olumlu sonuçlar alınır. Bu yöntemler ile hamilelik sonrası doğum lekelerini kafanıza takmanıza gerek kalmaz.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x