Dış Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi

Dış Kulak iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir? Nelere dikkat edilmeli? Nasıl tedavi edilmeli? Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan çoğunlukla havuz ve deniz sularından bulaşan kirli suların içindeki bakteriler, dış kulak kanalına zarar vererek iltihap oluşmasına yol açar. Çoğu hastada belirtileri kaşıntı, akıntı ve ağrı şeklindedir. Dış kulak iltihabının tedavisi hastanın durumuna göre ve doktor kontrolünde gerçekleşir.

Dış Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi
Dış Kulak İltihabı Nedir? Tedavisi

Dış Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak iltihabında görülen belirtilerden bazıları;

  • Kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Akıntı
  • Ağrı
  • Kulak içi ve dışında dokunmayla artan ağrı
  • Tıkanıklık
  • Bazen ateş
  • Yüz ve boyun bölgelerine yayılan ağrı
  • İşitmenin azalmasıdır.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşan hastalar mutlaka bir KBB uzmanına görülmelidir. Evde uygulanan yanlış bir tedavi ile iltihap gittikçe kötü hale gelebilir.

Dış Kulak İltihabı Neden Oluşur?Dış kulak iltihabına genellikle kulak içinde biriken sıvının nemli ve rutubetli bir ortam oluşturmasıyla burada üreyen bakteriler yol açar. Bunun yanı sıra kulaklık kullanımı, kulağa sert cisimlerin sokulması ve temizlemeye çalışılması, sık sık banyo yapılması nedenlerdir.

Dış Kulak İltihabından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Kulak zarı hassas olan ve daha önce kulak problemi yaşayan kişiler mutlaka banyo yaparken, denize veya havuza girerken kulak tıkacı kullanmalıdır. Çıktıktan sonra havlu, pamuk veya yumuşak bir bezle kulağın dış kısımlarını kurulamak önemlidir. Temizlemek için kulak çubuğu kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü kulak kiri kulağın savunma mekanizmasıdır. Kulak zarı çizilir ve kulak kiri yok edilirse kulak iltihaba açık hale gelir. Çocuklarda ve bebeklerde kulak zarı dar olduğu için daha dikkatli olunmalı, kulak mutlaka korunmalı ve sert materyallerle kulak içini temizlemekten kaçınılmalıdır.

Dış Kulak İltihabı
Dış Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı ve Tedavisi

Çoğu hastalıkta olduğu gibi dış kulak iltihabında da iltihabın seviyesine bağlı olarak tedavi uygulanır. Hafif, orta ve ileri derece olarak kendini gösterir. Ancak hafif bir belirti olsa bile bir uzman tarafından verilecek ilaçlar kullanılmalıdır. Genellikle kulak içindeki iltihabı azaltmaya ve anti bakteriyel ortamı geri kazandırmak için antibiyotik içerikli damlalar, kulak ağrısını azaltmak için ağrı kesici şiddetli ve vücuda yayılan enfeksiyonlarla savaşmak için ağız yoluyla alınan antibiyotik tedavileri uygulanır.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x