Burun Estetiği Nedir? Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği nedir? Burun estetiği neden yapılır? Rinoplasti, burnun kendi kusurlarını onarmak veya yeniden şekillendirmek amacıyla yapılan bir cerrahidir. Bu prosedürün temel amacı yüz uyumu aramaktır, çünkü Barselona’daki Planas Kliniği tıp direktörü Uzman Jorge Planas, “sadece burnun boyutunu küçültmek veya arttırmak değil, aynı zamanda her bireyin özellikleri ve özellikleri.”

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Aşırı cerrahi veya burun septumunun sapması ile tıkanmış bir burun gibi bazı solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olmak için bu cerrahi operasyona katılanlar vardır. Bu durumda bir septoplastidir ve prosedürü rinoplastiden farklı olsa da her iki ameliyat da aynı cerrahi müdahalede yapılabilir.

Estetik rinoplastiye katılanların ana nedenleri arasında burnun boyutunu küçültmek veya arttırmak, ucun veya burun köprüsünün şeklini değiştirmek, burun deliklerinin açılmasını azaltmak, burun ve burun arasındaki açıyı değiştirmek yer alır. Üst dudak ve doğuştan bir kusur veya yaralanmayı düzeltin.

Rinoplasti yüzlerinin kemik gibisi, burnun arkasından kavisli bir şekilde çıkıntı yapan kemik, tüm burnun sağ veya solundaki sapmalar, konjenital malformasyonlar gibi estetik kusurlardan bazıları yarık dudak ve damak sekelleri ile travma ve hastalıktan edinilen sekeller.

Burun Estetiği Neden Yapılır?
Burun Estetiği Neden Yapılır?

Nerede yapılır?

Bu müdahale genellikle hastanın ne seçtiğine bağlı olarak cerrahın ofisinde, hastanede veya ayakta tedavi cerrahisinde yapılır.

Planas, bu cerrahi prosedürün iki şekilde gerçekleştirilebileceğini belirtmektedir: 

  • Kapalı rinoplasti: Çoğu cerrah ve hasta tarafından tercih edilen tekniktir, çünkü operasyondan sonra görünür bir iz bırakmamak gibi büyük bir avantaja sahiptir. Eylem alanına erişim burun delikleri aracılığıyla yapılır, bu nedenle dış kesiklere gerek yoktur.
     
  • Açık rinoplasti: Cerrah, kemiklere ve kıkırdağa daha kolay erişmek için burnun orta bölgesinde bir kesi yapar.
     

Burun Estetiği Operasyon

Prosedür genellikle bir ila iki saat sürer. Başlangıçta, cerrahın belirttiği veya hastanın tercih ettiği şeye bağlı olarak genel veya lokal anestezi uygulanabilir, genel anestezi uygulanır. Genellikle sadece burun ve çevresi uyuşur ve bu nedenle hasta muhtemelen sedasyona rağmen operasyon sırasında uyanık kalır. 

İlgili alan uyuduktan sonra, hastanın karar verdiği değişiklik türüne bağlı olarak burun deliklerinin içinde veya dışında bir kesi yapılır. Burnun yeni şeklini korumak için burnun dışına bir atel yerleştirilebilir. Hava yolları arasındaki bölme duvarının sabit kalmasına yardımcı olmak için yumuşak plastik ateller veya burun tıkaçları yerleştirmek de yaygındır.Burun Estetiği Ameliyat Sonrası

Normalde hasta aynı gün eve dönebilir, ancak büyük bir burun ve yüz ağrısından muzdarip olması yaygındır, çünkü birkaç saat şişmiş kalırlar. Bir burun tıkacı yerleştirilirse, üç ila beş gün sonra çıkarılabilir.

İlk başta hasta, reçeteli ilaçlara ek olarak, bol miktarda sıvı alıp analjezikler kullanarak göreceli olarak dinlenmelidir.

Bununla birlikte, skarlaşma yavaş ve kademeli bir süreçtir, bu nedenle tam bir iyileşme için birkaç hafta hatta ay beklemek zorunda kalacaksınız. Nihai sonuçların tadını çıkarmak için bir yıla kadar beklemek gerekecektir.  

Burun Estetiği Nedir? Burun Estetiği Neden Yapılır?
Burun Estetiği Nedir? Burun Estetiği Neden Yapılır?

Riskler

Riskler arasında herhangi bir ameliyatta ortak olanlar dahil edilmelidir: kanama, enfeksiyon ve morarma; anestezi: ilaçlara ve solunum problemlerine reaksiyonlar. Herhangi bir kozmetik cerrahide olduğu gibi sonucun tatmin edici olmaması da vardır.

Ek olarak, ameliyattan sonra, cildin yüzeyinde, küçük kan damarlarının kırılmasının sonucu olarak küçük kırmızı noktaların ortaya çıkması mümkündür. Bunlar genellikle küçük ama kalıcıdır. Flat ayrıca, “genellikle geçici olan burun derisinde küçük damarlar ortaya çıkabilir” diye belirtmektedir, bu komplikasyon herhangi bir ameliyatta olabilmesine rağmen çok nadirdir.

Son olarak, küçük bir deformiteyi düzeltmek veya ilk ameliyatta çözülmemiş sorunları çözmek için ikinci bir prosedür uygulamak zorunda kalma olasılığı vardır. Bu durumda, sekonder rinoplasti veya revizyon rinoplasti yapılmalıdır.

Burun Estetiği Alternatifleri

Burun görünümünü ameliyat odasından geçmeden yüzeysel olarak değiştirmek için başka seçenekler de vardır ve rinomodelasyon gibi, burnun stratejik bölgelerine emilebilir ürünler uygulamaktan oluşur ve burnun çok belirgin olmayan deformasyonlarını görsel olarak düzeltmek için işlev görebilir. septum veya uç. 

Burun estetiği nedir? Burun estetiği neden yapılır? Sorularının yanıtını sizlere aktardık. Soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x