Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik burun ameliyatları Dünyada en cok tercih edilen ameliyatlar arasındadır. Ameliyat kadar ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.Burun ameliyatı sonrasında başlayan süreç Burnun zamanla Şeklini alma süreci anlamına gelir bu sürecin dikkatle takip edilmesi gerekir, burun ameliyatı sonrası dikat edilmesi gerekenler.

Burun Temizliği.

Ameliyat sonrası burun temizliği sümkürerek yapılmaz kesinlikle, doktorunuzun sizlere anlatıp tarif ettiği şekilde yapılmalıdır. Doktorunuz size burun sipreyi önerdiyse eğer bunuda söylemiş olduğu şekilde yapmalısınız. Doktorunuzun söylediklerini yapar ve bunlara dikkat ederseniz ameliyat sonrası burun şikayetlerinizin olma olasılığını çok aza inmesini sağlarsınız

Burun Tıkanıklığı.

Burun estetiği ameliyatları sonrasında burnun tıkanması cok sık karşılaşılan durumdur. Silikon yaprakcık konulmussa burna bunları cıkardıkdan sonrada bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz bu sorunuda doktorunuz size onericeği burun sipreyleriyle yaralarınızın iyileşmesine ve nefes almanızı kolaylaştırır.

Gözlük Kullanımı.

Ameliyat sonrası doktorunuzdan aldığınız tüm önerilere kesinlikle uymanız gerekir, doktorunuzun sizlere soyledikleri cok önemlidir bunu hicbirzaman unutmamanız gerektiğini tekrar hatırlatalım. Gözlük kullanımıda kesinlikle bu duruma daildir ve dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir, Gözlük kullanan arkadaşların ameliyat sonrasında iki veya 3 ay gözlulük kullanmaması onerilir. Lens kullanan hastalarında doktora bunu bildirlemeleri gerekir ve doktorun sizlere söylemiş olduğu zaman kullanmalısınız.

SPor Hakkında.

Burun estetiği olmuş hastaların vucudundaki kan basıncı cok önemlidir, spor yapmanın kan basıncını artıran bir aktivite olduğunu bildiğimiz icin ameliyat sonrasında spor yapmayı en az iki hafta yapmamalıyız diyerek uyarır doktorlar. Başınızı öne eğicek olay ve hareketlerden kacınmalısınız kendinizide yormamalısınız ama hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Dişlerin Fırcalanması.

Diş fırcalamak burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardandır. Üst çene ye dikkatli davranilmasi gerektiğini belirtir doktorlar. Diş fırca secimi yumuşak olmalı ve üst dudağınızı fazla hareket ettirmemeniz gerekdiğini hatırlatır doktorlar.

Güneşin Etkisi.

Burun ameliyatı sonrası burnun üstündeki cilt cok hassas olur, güneş ışınları burun üstündeki cildimize zarar vererek cilt de tahrişlere yol acabileceğini söyler doktorlar, bu yüzden burun estetiği ameliyatı geciren hastaların güneş ışınlarından uzak kalarak güneşe cıkmamaları doktorlar tarafından önerilir. Sıcak ortamlarda bulunmamalarıda önerilir buda burun icin daha sağlıklı olurmuş.

Burun ameliyatı sonrası kanama.

Burun estetiği sonrasında hastalar kanamadan cok endişe duyarlar , ameliyat sonrası burundan acık renkde gelen kan yada sıvı normal olarak kabullenilir doktorlar tarafından. Bu konuda önemli olan burnunuzdan koyu renkli kan akıntıları geliyorsa acil durum demekdir hemen doktorunuzla görüşüp ameliyat sonrası oluşabilicek komplikasyonlar engellenilebilir. Doktorunuz sizleri bu gibi durunlar hakkında mutlaka bilgilendirilir kanama olasılığı beklenmeden sürece devam edilir.

Ağzımız kururmu.

Burun estetiği ameliyatları sonradında bura takılan silikon tamponlardan dokayı nefes alıp verirken ağız ve burun birlikde kullanılır. Buda ağızda kuruluklara yol acar bu durum dudakda kuruluk ve catlamalarada neden olur bunların önüne gecmek icin sıvı tüketimlerini sık sık yaparak azaltabiliriz. Su icerken yavaş yavaş icilmelidir kesinlikle ayrıca kuruyan dudaklar icinde nemlendirici krem kullanilılmalıdır.

Nasıl yatmalıyız.

Ameliyat sonrası burundaki tamponlar cıkanakadar yatarken uyurken ve dinlenirken kesinlikle iki yastık kullanılmalıdır. Başınızı dik tutarak yatarsanız ödem oluşmasınıda önlemiş olursunuz. Yatarken mutlaka başınızı dik tutun ve iki yastık kullanın.Ameliyat sonrası halsizlik.

Ameliyat sonrası genel anestezi nedeniyle hastalar evde veya hastanede yatsada genellikle budurumdan dolayı halsizlik olur ve hastaların ameliyat sonrası evde bir kacgün dinlenmesi önerilir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x