Botulinum Toksini Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik cerrahiye karar veren birçok kişinin merak ettiği konular arasında botulinum toksini yer almaktadır. Botulinum toksini nedir? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Botulinum Toksini

Botulinum toksin enjeksiyonu, dünyadaki en popüler kozmetik tıbbi tedavidir ve ameliyatsız yüz gençleştirmek işteyen erkek ve kadınların favorisidir. Botox, botulinum toksini için bir marka adıdır; diğer markalar arasında Dysport ve Xeomin bulunur.

Botulinum toksini oftalmolojide uzun bir geçmişe sahiptir ve çoğu oftalmolog, kullanımında uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Okülofasiyal plastik cerrahlar, kaşlarda, çene çizgisinde, dudaklarda ve boyunda çizgiler, kırışıklıklar ve yüzün yeniden şekillendirilmesi için botulinum toksini kullanımında önde gelen uzmanlar arasındadır. Güvenli, etkili ve ekonomik olduğu kanıtlanmıştır.

Botulinum Toksini Nedir?
Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum toksini, tipik olarak üç ila dört ay süren kas gevşemesine neden olan güvenli, doğal oluşan bir maddedir. Yüksek dozlarda botulinum toksini kasları büyük ölçüde zayıflatırken, daha düşük dozlarda gevşeme ve zayıflama oluşturur. Bu etkiler, doktorunuz tarafından kaşların arasındaki çatık çizgileri, gözlerin dış köşelerindeki kaz ayaklarını, alındaki yatay çizgileri ve kaş yüksekliği şeklini iyileştirmek için kullanılabilir. Botulinum toksini ayrıca dikey dudak çizgilerini, dudakları aşağı çevirmek ve göz kapakları, yanaklar ve yüzün seğirmesi veya spazmını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Yüz Dolguları

Yüz dolgusu da ameliyatsız yüz gençleştirmede popüler bir alternatiftir. Bazen tek başlarına kullanılırlar veya Botox’a yardımcı olabilirler. Yaygın olarak kullanılan yüz dolgu maddeleri arasında Restylane, Juvederm, Hylaform gibi doğal olarak oluşan hyaluronik asit ürünleri; yanı sıra Radiesse gibi sentetik mikro küre ürünleri bulunmatadır.

Dolgular, cilt altında kaybolan hacmi güvenli bir şekilde geri kazandırır. Böylece kırışıklıkları ve yaşlanmadan kaynaklanan sarkmaları yumuşatır. Uzun yıllardır dudakların şeklini, dolgunluğunu ve ağız çevresindeki kırışıklıkları iyileştirmek için sıklıkla kullanılmıştır. Ayrıca yanaklarda, kaşlarda, kulak memelerinde kontur ve dolgunluğu iyileştirmek ve gözlerin altındaki koyu halkaları kısmen gizlemek için de kullanılabilir.

Botox veya Botolinium Toksini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1. Botoks tedavisi 15 dakikanın altında tamamlanabilir.

Çok hızlı şekilde uygulanan Botox tedavisi kolay bir şekilde uygulanılabilir.

2. Erkekler tarafından da tercih edilmektedir.

Giderek daha fazla erkek Botoks yaptırıyor. Enjeksiyon yaptıran erkek sayısı 2000’den bu yana yüzde 337 arttı. Botoks yaptıran erkekler büyük ölçüde iş, hukuk veya moda endüstrilerinde çalışan beyaz yakalı profesyoneller oluyor. Botoks, giderek yaşlılaşan iş dünyasında erkeklere bir avantaj sağlıyor. Erkeklerin, eşlerinin veya kız arkadaşlarının tedavilerinin sonuçlarını gördüklerinde Botoks’u denemesi daha olasıdır.

3. Botoks 1800’lerde keşfedildi.

Botoks, 2002 yılına kadar kozmetik bir tedavi olarak FDA onayı almasa da, aslında 1820’lerde keşfedildi. Dr. Justinus Kerner ilk olarak bir bakteriden oluşan nörotoksik bir protein olan botulinum toksini keşfetti. Botoks bakteriyel bir toksindir ve bu yüzden lisanslı bir tıp uzmanından enjeksiyon yaptırmak önemlidir.

4. Botoks sayesinde kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz

Botoks, kırışıklıklara neden olan kasları geçici olarak felç ederek çalışır. Kaslarınızı hareket ettiremezseniz kırışıklık olmaz. Botoks, genellikle kaşların arasındaki çatık çizgilerin yanı sıra göz çevresindeki kaz ayaklarının tedavisinde kullanılır. Bu kaslar hareketsiz hale getirilirken kırışıklıklar ve çizgiler pürüzsüz kalır.

5. Botoks terlemeyi azaltabilir.

Hiper hidrozdan veya aşırı terlemeden muzdarip milyonlarca insan için Botoks bir hayat kurtarıcı olabilir. Bu durumu altı aya kadar tedavi etmek için aşırı aktif ter bezlerinin bulunduğu bölgeye botoks enjekte edilebilir. Botoks tedavisi ayrıca kronik migren, aşırı aktif mesane, kaymış gözler ve kasları etkileyen diğer durumları da tedavi edebilir.

İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x