Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Neye Bakar?

Ağız diş ve çene cerrahisi neye bakar? Ağız diş çene cerrahisi kliniğinde gömülü diş çıkarma, protezin tedaviye hazırlanması, apse ve kist operasyonu, iltihaplı kök ucu kesimi ve kırık diş çıkarma gibi tedaviler uygulanmaktadır. Hastanın çene yapısı tedavi sürecini doğrudan etkilemektedir.

Gömülü Diş ve Apse-Kist Tedavisi

Gömülü diş çekimi, normal kliniklerde gerçekleştirilemez. Çene kemiğinde veya yumuşak dokuda normal sürecini devam ettiremeyen dişler cerrahi müdahale ile çekilir. Diğer dişlere zarar verebilen gömülü dişler, ağrıya neden olur. Enfeksiyon, kist, baş ve kulak ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yirmi yaş dişleri, gömülü diş kategorisinde en çok karşılaşılan problemdir. Gömülü dişlerin çekimi öncesinde lokal anestezi uygulanmaktadır. Çene cerrahisi kategorisinde hastanın yaşı, diğer hastalıkları ve dişlerin yapısı ilk aşamada incelenmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Neye Bakar?
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Neye Bakar?

Apse – Kist operasyonu da bu kategoride gerçekleştirilmektedir. Kemik içerisinde istemeyen durumların oluşması ve kronik enfeksiyonlar, apse ve kiste neden olmaktadır. Operasyon lokal anestezi ile başlar. Çevredeki dişlerin durumuna göre operasyon programı belirlenir. Çene cerrahisi ve diş tedavisi kategorisinde, diş ve diş etinin durumu önemli bir konudur.

İltihaplı Kök ve Kırılan Diş Tedavisi

İltihaplı kök ucunun çıkarılması da bu kliniğin tedavi programında yer almaktadır. Lezyon ve kanal tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda diş köklerinde meydana gelen apse ve kistler cerrahi müdahale ile kesilip çıkarılır. Aplikal reziksiyon tedavisi, dişin yapısına bağlı bir şekilde gerçekleşir.

Kırılan dişler bazı durumlarda normal klinik ortamında çıkarılamaz. Bu durumda çene cerrahisi devreye girer. Kırılan dişlerin kökleri diş eti içerisinde kalır. Bu kırılan kısmın çıkarılması için özel operasyon gerekir.

 

Diş Sağlığındaki Gelişmeler Umut Veriyor

Birçok diş tedavisinde daha doğal ve daha estetik yapıya sahip diş tedavileri uygulanıyor. Doğal diş rengindeki dişlere yapıştırılarak uygulanan yöntem sayesinde doğal dişten herhangi bir fark bulunmayacak kadar başarılı şekilde yapılıyor.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Diş Sağlığının Önemi

Teknolojinin gelişmesi ise birlikte sağlık sektöründe birçok yenilik ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de diş sağlıdır. Diş sağlığı için uygulanan yöntemlerin başarı oranının %100 olması oldukça önemlidir. Bu çerçevede dişlerin sağlıklı olması için yeni nesil teknolojik imkanlardan yararlanılıyor. Ağrısız ve acısız diş tedavileri yapabilme olanağının olması, günümüz teknolojisinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Günümüzde estetik uzmanları artık diş hekimleri ile birlikte çalışıyor.İnstagram Sayfamız >>
Instagram
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fen bilimleri test
0
Sende Yorumda Bulun..x
()
x